40 000 domén bez funkčního pošty u webhostera Active24 – 55 hodin!

Zdeněk Cendra - Superhosting.cz, 12.04.2006, 03:21, 3,059 přečtení

Přemýšlel jsem dnes nad problémem s e-mailem u Active24, který zasáhl významnou část místního internetu.

Z čeho jsem překvapený?

- Nezájem medií (mimo Zive.cz a Blisty.cz) o problému veřejně nikdo neinformoval – přičemž Activé24 má 15% - 20% komerčního trhu s e-mailovým provozem na CZ internetu. Ve většině odborných medií se probírá kauza Seznamu a jedné zkreslené reportáže – inu, ale v konečném důsledku mnohem větší nebezpečí – pro uživatele – u největšího webhostera je zamčlěno.

- Nefunkční sekundární SMTP server – v době, kdy neběžel primární SMTP server in.smtp.cz, neodpovídal také server mx.smtp.cz – což je v konečném důsledku již velmi kritický problém, kdy jde o čas – než-li se začne korespondence vracet odesilatelům.

- Dochází ke stále větší centralizaci – která v případě selhání způsobuje ohromné škody – výpadek mail serveru je pouze jedna z kapek v ohromném rybníce problémů, které řeší každý webhoster – podobná nedostupnost je pouze důsledkem nedbalosti a podcenění live-replikace, kterou však z „běžných“ webhosterů na úrovni mailserveru téměř nikdo nedělá – což je způsobeno především situací na trhu, kdy zde působí celá řada „taky“ webhosterů, kteří své služby nabízí za velmi nízké ceny, za které není možné zcela redundantní řešení nabídnout, což v konečném důsledku nutí i velké společnosti minimalizovat měsíční paušální poplatky a následně šetřit na technice, lidech, supportu, a také zdvojení klíčových systémů.

- Informovanost – v podobné situaci je logické, že se není možné do společnosti dovolat, již méně je akceptovatelná nedostupnost firemního emailu @active24.cz a jako zcela tristní lze označit informace, které na webu zveřejnilo Active 24 – v podobné situaci si dokáži predtsavit „live informace“ v podobě speciální stránky, podobné on-line přenosům z fotbalu/hokeje, kdy je v reálném čase popisována situace na webu – je to poměrně drsné řešení, ale je vždy méně škodlivé, než-li mlžení a zapírání situace, která nastala.

- Doba řešení celé situace – z informací, které mám k dispozici od pracovníků v Active 24, kteří jsou ochotni o skutečném problému mluvit, se příliš nedivím, jak dlouho obnova provozu trvala – je však hodně drsné, jaké technické zázemí největší komerční služba zajišťuje – skoro se mi chce tvrdit, že je lepší pro provoz zvolit free email Seznamu, který je zdarma a technické řešení je o několik kategorií jinde.

Důvodů pro výše uvedené může být několik: přátelské vztahy mezi medii a Active24, které není vhodné narušovat přílišnou aktivitou (u některých plátků je „spojení“ velmi zřetelné).

Jednou z možností je poměrně složitá technická situace, kterou nemusí redaktoři zcela chápat, přičemž raději o situaci nebudou informovat, než-li by se před čtenářem ukázali jako neznalci.

Není také ideální poměrně velké mlžení (které je u podobných výpadku velmi populární – nejen u Active 24), při zveřejňování informací a termínů, které se v průběhu dvou dnů změnili a stále více docházelo k informování v rovině „někomu se mohlo něco stát, přesná čísla neřekneme“.

K vzniklé situaci, příčině a řešení problému se z Active24 doposud oficiálně nevyjádřili.

Shodnou okolnosti posledních dva dny na Linux Expu prezentujeme fail-over řešení pro webserver, mail server a SQL server – veškerá data a požadavky je tak možné expedovat minimálně ze dvou lokalit/serverů/disků – a veřte, že se celá řada návštěvníků divila, proč něco podobného Active 24 nepoužívá.

Share/Save/Bookmark

Hostovinky jsou fajn? Přidejte si RSS Hostovinky.cz do své čtečky.

11 Comments

jorge

Nov 26th, 2014

fervent@obliterating.bloodless” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðþ….

Craig

Nov 28th, 2014

pithy@intratissue.arty” rel=”nofollow”>.…

ñïñ….

Micheal

Dec 13th, 2014

clutch@father.duplicate” rel=”nofollow”>.…

áëàãîäàðþ!!…

jesse

Dec 22nd, 2014

sentimentality@car.kay” rel=”nofollow”>.…

tnx for info….

Austin

Dec 24th, 2014

jokes@sucking.unmolested” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!…

marion

Jan 29th, 2015

ineluctable@sequins.teleological” rel=”nofollow”>.…

hello!!…

Raul

Feb 1st, 2015

sigmund@dueling.differs” rel=”nofollow”>.…

thanks!…

Alan

Feb 9th, 2015

slaked@gage.chains” rel=”nofollow”>.…

thanks for information!!…

clyde

Feb 12th, 2015

siepi@repudiating.states” rel=”nofollow”>.…

ñïñ!…

oscar

Feb 12th, 2015

rutted@pseudophloem.workmen” rel=”nofollow”>.…

thanks for information….

Clifford

Feb 13th, 2015

discriminatory@aiee.proves” rel=”nofollow”>.…

ñýíêñ çà èíôó!!…

Vložte svůj komentář